Hyundai i30 III (facelift 2020) N Performance 2.0 T-GDi (280 кÑ)
People\'s Opinion
N/A / 5
Hyundai i30:
The Hyundai i30 is a small family car manufactured by the South Korean manufacturer Hyundai Motor Company since 2006. The i30 shares its platform with the Kia Ceed, available as a three-door hatchback , five-door hatchback, five-door estate and five-door liftback , with a choice of three petrol engines and two diesel engines, either with manual or automatic transmission.
The i30 was marketed alongside the fifth-generation Hyundai Elantra in the United States and Canada until the end of 2020. While initially the i30 wagon was sold as the Elantra Touring, in 2012 it was replaced by the i30 hatchback, carrying Elantra GT badging. The second-generation i30 was introduced in September 2011 at the Frankfurt Motor Show....(Read more on Wikipedia)
III (facelift 2020) Overview:
Hyundai i30 (III (facelift 2020)). With 392 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1459 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. The top speed reaches 249 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Wide range of efficient mild-hybrid engines
- • Refreshed styling and improved interior tech
- • Strong safety rating
- • Excellent N performance variant
- • Good value for money with a strong warranty
Cons:
- • Base engines can feel underpowered on highways
- • Rear legroom can be tight for taller passengers
- • N models have a firm ride for daily use
- • Some interior plastics feel less premium than rivals
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III Fastback (facelift 2020): May, 2020 - June, 2024).
| General: |
| Brand: | Hyundai |
| Model: | i30 |
| Generation: | III (facelift 2020) |
| Modification (Engine): | N Performance 2.0 T-GDi (280 кÑ) |
| Start of production: | May, 2021 |
| End of production: | June, 2024 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 280 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 140.1 Hp/l [115mm less] |
| Torque: | 392 Nm @ 2100-4700 rpm. |
| Engine Model/Code: | G4KH More details about the engine G4KH |
| Engine displacement: | 1998 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC, E-CVVT |
| Engine oil capacity: | 4.8 l |
| Coolant: | 8.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 86 mm |
| Piston Stroke: | 86 mm |
| Compression ratio: | 9.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Maximum speed: | 249 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 5.1 kg/Hp, 197.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.6 kg/Nm, 276.3 Nm/tonne |
| 100 km/h - 0: | 34.6 m |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1419-1499 |
| Max. weight: | 1950 |
| Max. roof load: | 80 kg |
| Max load: | 451-531 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1287 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 381 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1600 kg |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 700 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Size: |
| Length: | 4340 mm [115mm less] |
| Width: | 1795 mm [Same width.] |
| Height: | 1419 mm [6mm less] |
| Wheelbase: | 2650 mm [Same wheelbase.] |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.66 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc, 345 mm [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 314 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 235/35 R19 Y |
|---|
| Wheel rims size | 8.0J x 19 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
Is it love at first sight with the Hyundai i30? Tell us your story!